22.8.19

El Vehhab isminin manası nedir? Zikrinin faziletleri nelerdir? Esmaül Hüsna

"Karşılıksız hibeler veren, çok fazla ihsan eden" anlamına gelen El Vehhab Esmaül Hüsnası'nın faziletleri nedir? El Vehhab Esmaül Hüsnası hangi durumlarda okunur? Ebced değeri nedir? İşte sizlere El Vehhab ismi şerifin anlamı, fazileti ve sırları...


"Karşılıksız hibeler veren, çok fazla ihsan eden" anlamına gelen El Vehhab Esmaül Hüsnası'nın faziletleri nedir?  El Vehhab Esmaül Hüsnası hangi durumlarda okunur? Ebced değeri nedir? İşte sizlere El Vehhab ismi şerifin anlamı, fazileti ve sırları...  
Vehhâb isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Vehhâb isminin Kuran’da geçen ayetleri, Vehhâb isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Vehhâb isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.
Vehhâb İsminin Özellikleri
Kökeni: Arapça
Arapça Yazılışı: الوهّاب
Vehhâb İsminin Anlamları
Karşılıksız bolca veren.
Vehhâb, Allah’ın çok hîbe eden, çok fazla bağışlayan olduğu anlamına gelir. Hak sâhibi olmadıkları halde yarattıklarına çok çok verendir.
Çok fazla ihsan eden, çeşit çeşit nimetleri daima bağışlayan demektir.
Bol bol hediyeler veren.
Karşılıksız nimetler veren, çok fazla ihsan eden.


Vehhâb İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri
Günde 196 defa.
Sıkıntısız borçsuz bir hayat için okunur.
Ya Vehhab ismini sürekli zikreden kişinin rızkı artar, maddi sıkıntılarından kurtulup, refaha erer. Mahlukata karşı güçlü ve heybetli görünür. Dua edilirken 7 defa zikr olunursa duanın kabulune vesile olur. Zeka ve anlama güçlüğü olanlara yazılarak içilirse faydası olur.
Esma-ül Husna’dan el-Vehhâb İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri
(3:8) Ey Rabbimiz! Bize ihsan ettiğin hidâyetten sonra kalblerimizi haktan saptırma, bize kendi katından rahmet ihsan eyle! Şüphesiz ki, Sen bol ihsan sâhibisin.
(38:9) Yoksa sana o Kur’ân’ı veren çok güçlü ve ihsan sâhibi Rabbinin hazineleri onların yanında mı?
(38:35) Süleyman: “Ey Rabbim! Beni bağışla ve bana öyle bir mülk ihsan et ki, ardımdan hiç kimseye yaraşmasın. Şüphesiz, bütün dilekleri veren sensin.” dedi.
Allah’ın Vehhâb İsmini İnsanlar Kullanabilir Mi?
Vehhâb ismi Allah’a ait isimlerden birisidir ve içerdiği anlamlar bakımından sadece Allah’a özgüdür. İnsanlar tarafından Vehhâb isminin kullanılması çok yanlıştır. İnsanlar tarafından ismin başına Abd eki getirilerek kullanılabilir. Yani AbdulVehhâb şeklinde kullanılabilir. Yani Vehhâb olan Allah’ın kullu anlamına gelmektedir.

Vehhâb esmasının ebced değeri ve zikir saati
Zikir Adedi : 14
Zikir Günü : Cuma
Zikir Saati : Zühre
Sabah gündoğdu vakitte
İkindinin son vaktinde
Akşam namazından bir saat sonraki vaktinde
Gece yarısından sonraki ilk vakitlerde
Bu esma-ı şerif  zikir vakitlerinde ve her vakitte ‘El-Vehhâb’- ‘Ya Vehhâb’ diyerek zikredilir.
Vehhâb İsmi çekildikten sonra eller semaya açılarak istekler ve dilekler yüce Allah’a arz edilir.
Disqus Comments