27.5.19

Mutlaka Okumanız Gereken Bir Bilgi

Ey Cebrail! Hiç 7 kat semadan yeryüzüne korku ve dehşet içinde hızlıca indin mi?
Cebrail : Evet Ya Muhammed 3 kez dediğin şekilde indiğim oldu.
Bunun üzerine Peygamber Efendimiz(S.A.V.) sordu : Nasıl oldu anlat?
Birincisi dedi Cebrail(A.S.) ;H.Z.İbrahim ateşe atılırken Allah (C.C.) bana dedi ki : Sor bakalım İbrahim'in bizden bi dileği var mıdır? O sırada ibrahim ateşe atılmış şekilde hav ada ilerliyordu.(o zaman mancılık yöntemiyle ateşe atmışlardı İbrahim Peygamberi)
Cebrail : hemen süratle indim yeryüzüne ve İbrahim e sordum ; Var mıdır Rabbinden istediğin birşey?
İbrahim peygamber cevapladı: Çekil çekil! Rabbim'den geldiyse başım üstüne.
Bunun üzerine Yaradan emretti. Ateşe serin ol! Yere yumuşak ol! dedi
Peygamber Efendimiz(S.A.V.) ya ikincisi diye sordu Cebrail(A.S.)'e.
Cebrail (A.S.) : Yine İbrahim oğlu İsmail'i kurban edeceğinde bıçağın keskin yerini değil sırt tarafını İsmail'in boğazına sürtüyordu kesmek için tam farkına vardı ve bıçağı ters çevirip İsmail'in boğazına değdireceği sıra Rabbim emretti;
Yetiş Cebrail al şu iki koçu İbrahim bunları kurban etsin dedi.İşte o sırada çok korktum yetişemeyeceğim diye ama şükürler olsun yetiştim.
Peygamber Efendimiz(S.A.V.) sordu :ya üçüncüsü Cebrail onu da anlat.
Cebrail (A.S.) : Ya Rasulallah onu ne sen sor ne ben söyleyeyim. Rabbime en yakın olduğum yerdeydim.Kendi mekanımda ve 7 kat semanın en tepesi denebilir.Sen Uhud savaşındaydın ve savaş sırasında darbe aldın.Darbe alınca miğferinin demiri yanağına battı.Ashab geldi yanına ve sana olan terbiyesinden dolayı o demiri eliyle değil de ağzıyla yanağından hafifçe çekti çıkardı. İşte tam o sırada yanağından süzülen bir damla kan yere düştü düşecek.
Alemlerin Rabbi şöyle dedi: Yetiş Ey Cebrail! Eğer Resulümün kanı yere düşerse andolsun ki yerde ve gökte bir tek canlı bırakmam.
Cebrail(A.S.): işte o anda tüm gücümle yeryüzüne Uhud'a yöneldim.O kadar hızla indim ki yanağından süzülen kan tam yere damlamak üzereyken yetiştim ve kanadımın üzerine düşürdüm. Hamd olsun Rabbime...
Disqus Comments